امروزه با توجه به سرعت گسترش استفاده از تلفن همراه در کشور، ساز و کار اجرایی اپراتورها نیز ابعاد گسترده ای پیدا کرده است. به شکلی که مانند گذشته، صرفا توزیع و واگذاری ملاک بقا در بازار رقابتی سیم کارت نیست، بلکه فصل جدیدی در حوزه ارتباطات سیار باب شده که از آن تحت عنوان «سرویس ارزش افزوده » یاد می شود.
● سرویس ارزش افزوده چیست؟
سیستم هایی هستند که با نام ارزش افزوده از آنها یاد می شود .به این صورت که اگر سرویس پیام کوتاه را به عنوان سرویس پایه در نظر بگیریم، خدماتی که باعث شوند برای پیام کوتاه ارزش بیشتری نسبت به حالت پایه ایجاد شود؛ این خدمات ارزش افزوده محسوب می شوند.
● دنیای سرویس ارزش افزوده
اولین سرویس بر پایه خدمات ارزش افزوده در ایران مبتنی بر اس ام اس بود که سال ۸۱ از سوی مخابرات ایران ارائه شد. در بهمن ۸۱ شرکت مخابرات ایران نخستین سرویس ارزش افزوده مبتنی بر بستر SMS را آزمایش کرد. به طور کلی ارسال و دریافت پیام از طریق وب، دریافت Email از طریق پیام کوتاه، دریافت اطلاعات، اخبار و داده های مختلف از طریق پیام کوتاه و… از جمله خدمات ارزش افزوده مبتنی بر پیام کوتاه هستند .گرچه اکنون این سرویس ها بسیار متنوع شده و با ورود اپراتور دوم تلفن همراه توسعه پیدا کرده اند.در حال حاضر سرویس های مختلفی از خدمات ارزش افزوده توسط اپراتور دوم ارائه می شود، سرویس هایی همچونgprs، ussd (کدهای دستوری)، ota (نرم افزار خاص گوشی)، in (شبکه هوشمند) و cell info از جمله این سرویس های نوین ارزش افزوده به شمار می روند.
● mms در جدال بودن یا نبودن

● خدمات ارزش افزوده

سرویس های پیامکی : دریافت مطالب مفید با توجه به نیاز ها و علایق شما به صورت روزانه .

سرویس های چندرسانه ای : علاوه بر دریافت محتوای متنی ، می توان از فایل های چندرسانه ای از قبیل عکس نیز بهره بشوید .

آوای پیشواز : بهترین هدیه برای افرادی که با شما تماس می گیرند .

کد های دستوری : آسان ترین و سریع ترین راه برای بهره مند شدن از خدمات .

نرم افزار : در این زمانه که همه همراه و همگام با تکنولوژی پیش میروند ، استفاده از نرم افزار های کاربردی می تواند بسیار مفید باشد .

بازی و سرگرمی : شما در قالب بازی و سرگرمی علاوه بر گذراندن اوقات فراغت خود ، می توانید مطالب و نکات زیادی یادبگیرید .

کتاب صوتی : در این مدت اندک ، بهترین روش برای مطالعه و خواندن کتاب این روش است .